ŹRÓDŁO: rekonstrukcja dydaktyczna — NIE CYTOWAĆ. Dane osobowe fikcyjne; tło faktyczne: zdobycie więzienia przy ul. Młyńskiej i wejście czołgów. Prawdziwe relacje: IPN / Muzeum Czerwca 1956. [relacja spisana ze słuchu, znaczniki czasu niespójne] 00:00 ja jestem Edmund Wieczorek urodzony 1928 w Swarzędzu wtedy mieszkałem przy ulicy yyy Garbary 0:41 pod więzienie na młyńskiej poszedłem bo mówili że tam biją politycznych i że trzeba ich wypuścić tłum wyważył bramę pamiętam że wypuszczali ludzi setki ludzi wychodziło zdezorientowanych niektórzy nawet nie wiedzieli czemu wychodzą [1 min 50 s] ktoś rozdawał broń zdobytą gdzieś nie wiem skąd ja nie wziąłem bałem się mam żonę Marysię i dwoje dzieci Stasia i małą Irenkę 3:12 a potem przyszły te czołgi dziesiata dywizja czy która nie wiem grzmiały gąsienicami po bruku ludzie uciekali w bramy ja się schowałem w piwnicy u znajomego pana Kaczmarka na chwaliszewie godzina jakaś wieczorna strzelali jeszcze całą noc słychać było pojedyncze strzały rano miasto było jak po wojnie szyby powybijane krew na bruku i ten strach że przyjdą po nas że będą szukać no i szukali potem aresztowania się zaczęły ale to już inna historia